😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪

Pokud se Vám článek líbil, neváhejte ho sdílet:

  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na WhatsAppu
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na Facebooku
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na Twitteru
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na LinkedIn

Dnes se podíváme na recept na čokoládové sušenky brownies. Jedná se o velice chutné a slaďoučké sušenky plné čokolády, po kterých zamlsá nejeden mlsný jazýček. I když je složitost přípravy malinko náročnější, než u nejjednodušších receptů, rozhodně se vyplatí do přípravy pustit. Odměna na konci je totiž veliká a hlavně zasloužená. Takže pak nebudete mít vůbec výčitky svědomí, že si za odměnu vezmete jednu, dvě nebo třeba deset brownies. Dobrou chuť. 🤎

❓ Detaily receptu

Sušenky u šálku kávyDoba přípravy: 50-60 minut
Složitost přípravy: středně náročné
Porce: 16 čtvercových nebo 32 trojúhelníkových kousků
Chuť: vynikající

📜 Ingredience

  • 185 g nesoleného másla
  • 185 g nejlepší hořké čokolády
  • 85 g hladké mouky
  • 40 g kakaového prášku
  • 50 g bílé čokolády
  • 50 g mléčné čokolády
  • 3 velká vejce
  • 275 g moučkového cukru
  • pečící papír
  • alobal

👩‍🍳 Příprava

  1. Nesolené máslo (185 g) nakrájejte na malé kostičky a dejte do středně velké mísy. 185 g hořké čokolády nalámejte na malé kousky a vložte do mísy s máslem.
  2. Naplňte malý hrnec asi do čtvrtiny horkou vodou a poté misku posaďte navrch tak, aby překrývala okraj hrnce a nedotýkala se vody. Za občasného míchání necháme ohřívat za mírné teploty, dokud se máslo a čokoláda nerozpustí.
  3. Vyjměte misku z hrnce. Misku můžete volně přikrýt potravinářskou fólií a vložte do mikrovlnné trouby na 2 minuty na vysoký výkon. Výslednou směs nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  4. Zatímco čekáte, až čokoláda vychladne, umístěte pekáč doprostřed trouby a zapněte troubu na 180°C/160°C horkovzdušná/plynová.
  5. Na dno pekáče vložte alobal a na něj pečící papír. Do menší mísy za použití síta nasypte 85 g hladké mouky a 40 g kakaového prášku.
  6. Bílou čokoládu (50 g) a 50 g mléčné čokolády nakrájejte na malé kousíčky.
  7. Do velké mísy rozklepněte 3 velká vejce a nasypte 275 g moučkového cukru. Elektrickým mixérem na maximální výkon rozšleháme vejce a cukr, až do hustého a krémového vzhledu. Konzistence by měla odpovídat mléčnému koktejlu. To může trvat 3–8 minut v závislosti na tom, jak výkonný je váš mixér. To, že je to hotové, poznáte, až bude směs opravdu bledá a přibližně zdvojnásobí svůj původní objem. Dalším způsobem kontroly směsi je vypnout mixér, vyndat šlehače a kývat s nimi ze strany na stranu. Pokud směs, která vyteče z metliček, zanechá na povrchu směsi v misce na vteřinu nebo dvě stopu, směs je připravena.
  8. Vychladlou čokoládovou směs nalijte na vaječnou směs a poté jemně smíchejte gumovou stěrkou. Zanořte špachtli na jedné straně dospod a zvedněte ji na opačné straně a znovu dokola. Pokračujte po osminách, pohybujte miskou po každém otočení tak, abyste se k ní dostali ze všech stran, dokud nebudou obě směsi smíchané a barva tmavě hnědá. Snažte se směsi smíchat bez toho, aniž byste odsud vyhnali vzduch. Takže klidně postupujte pomalu a jemně.
  9. Podržte síto nad miskou s vaječnou čokoládovou směsí a znovu prosejte směs kakaa a mouky, protřepávejte sítem ze strany na stranu, aby byl vršek rovnoměrně pokryt.
  10. Jemně vmíchejte tento prášek pomocí stejného postupu jako předtím. (osminy) Směs bude zpočátku vypadat suchá a nepovedená, ale pokud budete pokračovat velmi jemně a trpělivě, bude nakonec vypadat karamelově a slibně. S mícháním přestaňte těsně předtím, než máte pocit, že směs už bude vypadat akorát, protože míchání nechcete přehnat - kvůli zachování vzdušnosti.
  11. Nakonec vmíchejte kousky bílé a mléčné čokolády.
  12. Nalijte směs do připravené formy/pekáče a stěrkou seškrábněte každý kousek z misky. Jemně rozetřete směs do rohů pekáče či formy a špachtlí rozetřete ze strany na stranu horní část do roviny.
  13. Vložte do trouby a nastavte časovač na 25 minut. Poté otevřete troubu, pekáč trochu vytáhněte a plechem jemně zatřeste. Pokud se brownies uprostřed chvějí, ještě nejsou úplně hotové. V takovém případě zasuňte plech zpět a pečte dalších 5 minut, dokud nebude mít vršek lesklou, papírovou kůrku a strany se nezačnou odlepovat od formy. Poté vyndejte z trouby.
  14. Vše nechte úplně vychladnout. Poté pokud používáte formu na brownies, mírně nadzvedněte vyčnívající okraj a vysuňte celou směs brownies. Pokud používáte normální plech, vyjměte brownies za pomocí alobalu. Nakrájejte na čtvrtky, pak každou čtvrtku nakrájejte na čtyři čtverce a nakonec na trojúhelníky.
  15. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží dva týdny a v mrazáku až měsíc.

🍽️ Způsob podávání

Obvykle se jí samotné rukou, často s mlékem, mohou se podávat teplé se zmrzlinou, přelité šlehačkou nebo posypané moučkovým cukrem a polité karamelem.

🤔 Historie vzniku brownies

V Severní Americe jsou běžnou domácí pochoutkou a jsou oblíbené i v restauracích a kavárnách. Jedna z legend o vzniku brownies hovoří o Berthě Palmerové, prominentní chicagské podnikatelce, jejíž manžel vlastnil hotel Palmer House. V roce 1893 požádal Palmer cukráře o dezert vhodný pro dámy, které se chystaly navštívit světovou výstavu v Chicagu. Požadavek zněl připravte dort, který bude fungovat jako menší kus cukroví a bude se dát vložit do krabice na obědy. Výsledkem byl Palmer House Brownie s vlašskými ořechy a meruňkovou polevou. Současný Palmer House Hotel stále podává zákazníkům dezert vyrobený podle původního receptu. Název byl dán dezertu někdy po roce 1893, ale kuchařskými knihami nebo časopisy v té době nebyl ještě používán.
První známé tištěné použití slova „brownie“ k popisu dezertu se objevilo v knize Boston Cooking-School Cook Book od Fannie Farmer z roku 1896 v odkazu na melasové koláče pečené jednotlivě v plechových formách. Farmářské brownies však čokoládu neobsahovaly. V roce 1899 byl první známý recept zveřejněn v knize Machias Cookbook. Recept měl název „Brownie's Food“. V roce 1907 se název brownies napevno uchytil a objevil se v Lowneyho kuchařce od Marie Willet Howardové pod jménem „Bangor Brownie“. Bylo zde navíc přidáno další vejce a další čtvereček čokolády, čímž vznikl bohatší a chutnější dezert. Jméno “Bangor Brownie” se zdá být odvozeninou od města Bangor. Food specialistka a publicistka Mildred Brown Schrumpf byla hlavní zastánkyní teorie, že brownies byly vynalezeny v Bangoru. Oxford Companion to American Food and Drink však tuto teorii, že koláčky vytvořily „bangorské ženy v domácnosti“, vyvrátil. S odkazem na zveřejnění receptu na sušenky v kuchařce Fannie Farmer z roku 1905.
Zdroje: anglická Wikipedia - Chocolate brownie a bbcgoodfood.com


Upozornění

V žádném případě není zaručené, že všechny zde uvedené informace jsou přesné a pravdivé. V žádném případě se nejedná o finanční ani jiné poradenství a uživatel těchto stránek na sebe bere plnou odpovědnost za libovolné užití těchto informací a za případné škody či újmy jimi způsobené nebo jinak související s informacemi na těchto stránkách. Prosíme, nekopírujte bez předchozího svolení obsah v původním znění. Můžete však použít přeformulované části článku ve svém vlastním článku, pokud na svůj web poté umístíte zpětný odkaz.

Pokud se Vám článek líbil, můžete ho sdílet pomocí těchto sociálních sítí:

  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na WhatsAppu
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na Facebooku
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na Twitteru
  • Sdílet článek s názvem "😋 Nejlepší čokoládové brownies - recept 🍪" na LinkedIn